luni, 14 ianuarie 2013

Matematica-proiect didactic



Liceul Pedagogic ,,Vasile Lupu”Iași



PROIECT DIDACTIC





PROFESOR COORDONATOR:Prof.Dr. Purţuc Mariana
PROFESOR METODIST: Prof. Romila Amalia
INSTITUTOR: Zaharia Rodica
ELEV PRACTICANT: Timofte Carmen Sorina
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grãdiniţa ,,Cuvioasa Parascheva” Iași






2012

DATA: 27.11.2012
GRUPA: Mijlocie A
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Știinţã
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematicã
TEMA ACTIVITĂŢII: Formarea de mulţimi
MIJLOC DE REALIZARE: demonstraţia
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învãţare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea capacitãţii de a forma mulţimi de obiecte ,cu mai multe elemente,cu mai puţine elemente şi cu tot atâtea elemente.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - Sã formeze mulţimi de elemente;
O2: -Sã compare două mulţimi utilizând expresiile: mai puţine elemente,mai multe elemente şi tot atâtea elemente;
O3: -Sã denumeascã mulţimile folosind un limbaj matematic adecvat ;
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Metode si procedee: conversaţia,demonstraţia,exerciţiul,problematizarea;
b)Materiale:panou,siluete cu puişori,porcuşori ,iezi și hrana acestora,bolduri,stimulente;
c)Forma de organizare:  frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂŢII: sala de grupã
RESURSE UMANE: preșcolari
DURATA: 20-25minute



BIBLIOGRAFIA: 
 V. Pãduraru, ,, Activitãţi matematice în învãţãmântul preșcolar” , Editura Polirom , 1999.
M.Neagu, S. Beraru, ,, Activitãţile matematice” , Editura ASIS, 1995.
Liliana,Ezechil, ,,Laborator preşcolar:ghid metodologic” ,Ediţia a II-a, ,Editura V&I Integral,Bucureşti,2004.























Secvenţele activitãţii
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didacticã
Evaluare
Metode și procedee
Forme de organizare
Mijloace de învãţãmânt
1.Moment organizatoric
Asigur condiţiile optime pentru desfãşurarea activitãţii:
-aerisirea sălii;
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului.








2.Captarea atenţiei
Se realizeazã prin citirea unei scrisori primită de la un fermier şi prezentarea animalelor de la fermă.



Conversaţia









Frontal
Scisoarea și siluete cu animalele:
iezi,puişori si porcuşori.

Capacitatea de a asculta cu atenţie scrisoarea.
3.Anunţarea subiectului activitãţii și a obiectivelor operaţionale
,,-Copii , astãzi îl vom ajuta pe fermier să îşi găsească animăluţele,pentru a le da de mâncare.Le vom găsi şi le vom grupa,astfel încât fermierul sã ştie ce hranã sã le dea.Dar voi ştiţi ce mãnãncã puii,porcuşorii și iezii?Puii mănâncă grăunțe,iarbă,iar
porcușorii și iezii mănâncă tot iarbă și tot felul de legume(morcovi,
salată etc.)




Conversaţia





Frontal







Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.
4.Dirijarea învãţãrii












La panou,eu voi expune animăluțele,iar copiii mă vor ajuta să le grupez (dupa mamă și puiul ei),venind câte un copil.
,,-Priviţi!La panou am mai multe animale  mari şi mici,iar voi mã veţi ajuta sã le grupez.Iatã cum vom face!Vom grupa fiecare pui cu mama lui,ca apoi să le trimitem fermierului.’’
Împreună cu cei mici,voi potrivi puii de animale cu mamele lor,astfel creând mulţimi de animale .Vom face comparații între mulțimile puilor,iezilor si porcușorilor,arătând care dintre ele are  mai multe,mai puţine sau tot atâtea elemente.’’
La final îi voi pune pe copii sa verifice dacă fermierul are suficientă hrană pentru animale.Astfel vom compara:mulțimea grăunțelor cu puii,legumele cu porcușorii și iezii cu iarba.



Conversaţia


Explicaţia








Demonstraţia









Exerciţiul













Frontal

















Frontal






















Panoul pe care potrivim animalele,
creând mulţimi.









Aprecierea rãspunsurilor (corectitudinea exprimãrii)










.





Formarea corectã a mulţimilor.



Capacitatea elevilor de a executa o acțiune după model.








5. Asigurarea retenţiei și a transferului





Pentru a complica activitatea,îi voi pune pe copii să închidă ochii,iar eu voi strecura un purceluş la mulţimea puişorilor,apoi doi iezi la porci.
După ce vor deschide ochii ,vor sesiza greşeala şi o vom corecta.
Vom purta o scurtã conversaţie în legãturã cu ce am fãcut astãzi ,cum l-am ajutat pe fermier şi cum am format mulţimi.
,,-Copii,ce am făcut astăzi la activitatea de matematică?(Noi astăzi,la activitatea de matematică am făcut mulţimi de animale apoi le-am comparat.)’’




Conversaţia







Frontal





Introducerea elementelor de complicare.




Prezentarea mulţimilor formate.






Capacitatea de observare a greşelii.














Capacitatea de a se exprima în propoziţii.
6.  Încheierea activitãţii
Aprecieri verbale (individuale și generale)asupra activitãţii și a rãspunsurilor preșcolarilor.Copiii vor primi stimulente pentru activitatea desfãșuratã astãzi .


Conversaţia

Frontal


Stimulente.


Evaluez întreg
comportamen-tul elevilor .

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu