miercuri, 9 ianuarie 2013

Limba si comunicare-proiect didactic



PROIECT DIDACTIC





PROFESOR COORDONATOR:Prof.Dr. Purţuc Mariana
PROFESOR METODIST: Prof. Râpanu Maricela
INSTITUTOR: Atomei Mihaela
ELEV PRACTICANT: Timofte Carmen Sorina
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grãdiniţa ,,Cuvioasa Parascheva” Iaș



DATA: 6.12.2012
GRUPA: Mare
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Povestea fulgului de nea’’
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învațare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
·         Dezvoltarea capacității de comunicare orală și înțelegere a textului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:-Să o descrie pe personajul Roua;
O2: -Să precizeze ce i-au interzis parinții fetiței;
O3: -Să prezinte cum a devenit Roua fulg de nea;
O4:-Să identifice personajele din poveste;
O5:-Să redea conținutul poveștii pe baza imaginilor;
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Metode si procedee: observarea, explicaţia, conversaţia;
 b)Materiale:tablă,coală ciocan cu personajul  Roua,imagini,povestea ,,Povestea fulgului de nea’’, stimulente;
c)Forma de organizare:  frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂŢII: sala de grupã
RESURSE UMANE: preșcolari
DURATA: 20-25minute


BIBLIOGRAFIA: 
Liliana,Ezechil, ,,Laborator preşcolar:ghid metodologic” ,Ediţia a II-a, ,Editura V&I Integral,Bucureşti,2004.





Secvenţele activitãţii
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didacticã
Evaluare
Metode și procedee
Forme de organizare
Mijloace de învãţãmânt
1.Moment organizatoric
Asigur condiţiile optime pentru desfãşurarea activitãţii:
-aerisirea sălii;
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului.








2.Captarea atenţiei

Captarea atenției se realizează printr-o ghicitoare: ,,Stele reci de vânt purtate
Au căzut pe drum, pe stradă,
Parcă-s stele de mătase,
Şi sunt albe şi uşoare,
Ce să fie oare?...’’

(Fulgii de zăpadă)




Conversația







Frontal



Ghicitoarea



Evaluez răspunsurile copiilor.
3.Anunţarea subiectului activitãţii și a obiectivelor operaţionale
,,-Copii , astăzi vă voi spune o poveste care se numește : ,,Povestea fulgului de nea.Vă rog să fiți foarte atenți,deoarece la urmă vă voi adresa întrebări din poveste și voi numi câțiva copii să îmi povestească povestea.’’




Conversaţia





Frontal






Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.

4.Dirijarea învãţãrii












Le voi citi povestea ,,Povestea fulgului de nea’’  și le voi arăta imaginile pe parcurs.
La sfârșitul poveștii, le voi pune copiilor întrebări din aceasta,pentru a le verifica atenția :
,,-În ce anotimp se petrece întâmplarea?(Întâmplarea se ptrece în anotimpul de iarnă.)
-Cine era Roua?Mi-o poate descrie cineva?(Roua era fata Zilei și a Nopții.Dânsa avea ochii luminoși,mâinile catifelate și părul lung.)
-Copii,ce i-au interzis parinții fetiței?(Părinții i-au interzis fetiței să nu se apropie de razele Soarelui.)
-Își mai aduce cineva aminte cum a devenit Roua fulg de nea?(Roua a devenit fulg de nea după suflarea lui Vâjâie Vânt.)’’
Voi numi câte un copil să îmi spună câte un personaj din poveste.







Observația







Conversația




Explicația








Conversația










Individual









Individual













lndividual








Planșă cu personajul Roua.


,,Povestea fulgului de nea’’




Imagini cu povestea fulgului de nea.





















Aprecierea rãspunsurilor (corectitudinea exprimãrii).










.








Capacitatea copiilor de a răspunde în propoziții cât mai complexe.







5. Asigurarea retenţiei și a transferului





Pentru a complica activitatea,voi chema 2-3 copii, pe rând, în fața clasei pentru a repovesti ,,Povestea fulgului de nea,, , pe baza imaginilor.


Conversaţia




Individual


Stimulente

Capacitatea de a repovesti pe baza imaginilor.













6.Încheierea activitații
Voi face aprecieri individuale și generale asupra modului în care copiii s-au comportat în timpul activității și le voi oferi stimulente.


Conversația


Frontal


Stimulente.


Evaluez întreg
comportamen-tul elevilor .



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu