miercuri, 9 ianuarie 2013

Educarea limbajului-proiect didactic




PROIECT DIDACTIC


PROFESOR COORDONATOR:Prof.Dr. Purţuc Mariana
PROFESOR METODIST: Prof. Râpanu Maricela
INSTITUTOR: Atomei Mihaela
ELEV PRACTICANT: Timofte Carmen Sorina
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grãdiniţa ,,Cuvioasa Parascheva” Iași




DATA: 4.12.2012
GRUPA: Mijlocie A
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Cum ne pregătim de sărbători?’’
MIJLOC DE REALIZARE: Convorbirea
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
·         Lărgirea orizontului de cunoaştere a tradiţiilor şi obiceiurilor  prilejuite de aşteptarea Sărbătorii de Crăciun.
·         Manifestarea sentimentelor de bucurie faţă de această sărbătoare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:-Să prezinte semnificațiile Sărbătorilor de iarnă;
O2: -Să enumere activitățile de pregătire pentru Sărbătorile de iarnă(împodobirea bradului,mersul cu colinda,etc.);
O3: -Să precizeze fiecare copil câte o activitate desfașurată de Crăciun;
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Metode si procedee: observarea ,conversaţia,explicația;
 b)Materiale:panou,coli ciocan cu Zâna Iarnă și Moș Crăciun,imagini, stimulente;
c)Forma de organizare:  frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂŢII: sala de grupã
RESURSE UMANE: preșcolari
DURATA: 20-25minute


BIBLIOGRAFIA: 
Ezechil Liliana,(2004) , ,,Laborator preşcolar:ghid metodologic” ,Ediţia a II-a, ,Editura V&I Integral,Bucureşti.




Secvenţele activitãţii
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didacticã
Evaluare
Metode și procedee
Forme de organizare
Mijloace de învãţãmânt
1.Moment organizatoric
Asigur condiţiile optime pentru desfãşurarea activitãţii:
-aerisirea sălii;
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului.








2.Captarea atenţiei
,,-Copii,astăzi când am venit la grădinița,m-am întalnit cu poștașul și mi-a dat un pachet pentru voi,dar unul foarte mare.Ia să vedem ce am primit.’’Voi scoate coala ciocan cu Zâna Iarnă.
,,-Recunoașteți acest personaj?’’



Observația








Frontal
Pachetul și coala ciocan cu Zâna Iarnă .

Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.


3.Anunţarea subiectului activitãţii și a obiectivelor operaţionale
,,-Copii , astăzi vom vorbi despre Sărbătorile de iarnă și despre cum ne pregătim pentru venirea Crăciunului.Vom discuta despre semnificația acestei sărbători și activitățile desfășurate cu ocazia venirii ei.’’




Conversaţia


Frontal






Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.

4.Dirijarea învãţãrii












După numirea personajului,Zâna Iarnă,vom discuta despre venirea acesteia,despre semnele iernii și cum este îmbrăcată.
,,-Copii,imi puteți spune ce se întamplă iarna?(Vremea se răcește foarte tare,vine gerul,oamenii se îmbracă foarte gros,începe să ningă din ce în ce mai tare,se formează țurțuri la case etc.)
-Voi, iarna, vă jucați cu zăpadă?(Ne jucăm cu bulgării,facem oameni de zăpadă etc.)’’
Îi voi întreba dacă știu ce sărbători sunt iarna, ce sărbătorim și cum ne pregătim pentru acestea.Voi prezenta planșa cu Moș Crăciun .
(Iarna,sărbătorim Moș Nicolae,care aduce jucării, dulciuri și Nașterea Domnului,când vine și Moș Crăciun .)
,,-Cum vă pregătiți voi de sărbători?Cum o ajutați voi pe mama?Cred că fiecare copil a văzut cum face mama diferite mâncăruri și prajituri de Crăciun .Dar numai asta înseamnă pregătirea de sărbătoare?’’(Noi trebuie să fim și mai buni,să ne ascultăm mai mult părinții,să-i ajutăm și pe cei mai necăjiți.De asemenea împodobim bradul și îl așteptăm pe moșul).



Explicaţia








Conversația













Conversația










Individual






Frontal
























Frontal




Planșă cu Zâna Iarnă





Imagini cu copii care se joacă cu zăpadă.











Planșă cu Moș Crăciun.





Imagini cu împodobirea bradului.




Aprecierea rãspunsurilor (corectitudinea exprimãrii).










.








Capacitatea copiilor de a răspunde în propoziții cât mai complexe.







5. Asigurarea retenţiei și a transferului





Pentru a complica activitatea,voi chema 2-3 copii, pe rând, în fața clasei pentru a spune cum ne pregătim de sărbători.

Conversaţia





Individual




Capacitatea de a se exprima în
propoziţii.













6.Încheierea activitații
Voi face aprecieri individuale și generale asupra modului în care copiii s-au comportat în timpul activitații și le voi oferi stimulente.


Conversația


Frontal


Stimulente.


Evaluez întreg
comportamen-tul elevilor .







Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu